Psychoterapia uzależnień
„Uzależnienie - każde powtarzające się działanie – związane lub niezwiązane z przyjmowaniem jakiejś substancji, w którym osoba czuje się zmuszona trwać pomimo jego negatywnych konsekwencji dla jej życia i życia innych ludzi”.
Gabor Maté
Zazwyczaj mówi się o psychoterapii uzależnień, nam bliskie jest myślenie o psychoterapii osoby uzależnionej, oznacza to, widzenie przede wszystkim osoby, jej położenia, trudności i problemów w szerszym kontekście.
Nikt nie planuje się uzależnić, powtarzające czynności, początkowo dające ulgę i korzyści podstępnie wpędzają w iluzję i złudne poczucie kontroli nad sobą i swoim życiem. Konsekwencji nałogu doświadcza nie tylko osoba uzależniona ale równie dotkliwie jego rodzina i bliscy.
Współcześnie jesteśmy narażeni na silne bodźce, szybkie tempo życia, szukamy natychmiastowych efektów, silnych doznań czy szybkiej regeneracji i ukojenia.
Substancje psychoaktywne takie jak narkotyki, alkohol, nikotyna czy leki przyjmowane w sposób niemedyczny, czynności takie jak: hazard, Internet, gry komputerowe, zakupy, seks są na liście najczęściej zgłaszanych problemów u specjalisty psychoterapii uzależnień.
Każde uzależnienie można rozumieć jako próbę zapanowania nad doświadczeniami życiowymi przy użyciu środków pochodzących z zewnątrz (...). Niestety, wszystkie zewnętrzne środki, którymi próbujemy poprawić swoje doświadczenia, to broń obusieczna. Zawsze są dobre i złe. Nie ma takiego zewnętrznego remedium, które poprawi nasze życie nie pogarszając go jednocześnie.
Thomas Hora
Podobnie jak uzależnianie się jest procesem, umiejscowionym w czasie, podobnie psychoterapia wymaga czasu, jest drogą w kierunku zmiany i poprawy jakości życia.
Zapraszamy osoby zmagające się z uzależnieniem oraz ich bliskich.
Cytaty pochodzą z książki: Bliskie spotkania z uzależnieniem, Gabor Maté, Wyd. Czarna Owca, 2021